שאלות ותשובות

 
מהו 'היתר בנייה'?
מה הוא האישור שמקבלים מרשויות התכנון והבנייה לביצוע הבנייה המבוקשת בין אם מדובר בבניה חדשה או בתוספת בנייה בבית קיים.
המסמכים המוגשים לצורך קבלת היתר בניה כוללים: תוכניות המבנה ואישורים מגופים שונים מאוחסנים כולם בתיק קרטון בצבע ורוד ומכאן שמו "תיק ורוד"
טרם קבלת ההיתר אסור להתחיל בעבודה מכל סוג שהיא .
תוקף ההיתר הוא ל- 3 שנים .

מהם השלבים לקבלת היתר בנייה ?
להלן השלבים לקבלת היתר
1. ראשית יש לקבל שרטוט מדידה טופוגרפית ומצבית ממודד מוסמך עדכנית עד ל- 6 חודשים לכל היותר. המבקש יגיש בקשה לקבלת מסמך " זכויות בניה " במגרש . יש לצרף את שרטוט המדידה .
2. במחלקת הרישוי תתבצע בדיקת זכויות הבניה במגרש זה על פי תכנית בינוי הכללית לאיזור זה.
זכויות הבניה יתייחסו בין השאר לייעוד המבנה . לשטח המותר לבניה . מספר הקומות המותר .הגובה המכסימלי . האם ישנה חובה לגג רעפים . מפלסי הקרקע . פרטי פיתוח מחייבים . גובה גדרות . מרחקים מינימליים בין המבנה לגבול המגרש. מיקום חניה . מיקום תשתיות ביוב , מים , חשמל ותקשורת ,איסור שימוש בחומרים מסויימים , כחומרי בניה או חומרי גמר וכדומה וכיוצא בזה.
הוועדה תמסור מידע זה בתוך כ- 30 יום.
3.עם קבלת המידע הזה ניתן להתחיל בתכנון המבנה.
התכנון צריך להיות על פי המגבלות וההנחיות שהתקבלו במסמך "זכויות הבניה " .ייתכנו חריגות מסויימות מההוראות והם מותנות באישור מוקדם של הוועדה .החריגות צריכות להיות מנומקות .בקשה לחריגה מצריכה פרסום בעיתונים והזמנה להתנגדויות .אם לא תהיינה התנגדויות מקובלות רשאי יו"ר הועדה לאשר החריגות.
4.הגשת טיוטא של שרטוט היתר הבניה. ( "גרמושקה " \ "הרמוניקה " )השרטוט יכלול העמדת המבנה במגרש . חישוב שטחי בניה . תכנית פיתוח , חניה וגדרות , תכנית כל הקומות , חתכים וחזיתות.


מה עדיף, קומה אחת או שתיים?
מבחינת נוחות השימוש בודאי עדיפה קומה אחת. בדר"כ לא ניתן לבנות את כל השטח הנידרש בקומה אחת בגלל מיגבלת תכסית שטח הקבועה בתב"ע.מצד שני , למבנה בעל שתי קומות נוכחות מרשימה יותר ,ויש יותר אפשרויות לעיצוב , ומבטים מעניינים בין חלקי המיבנה.
השטח המותר לבניה מחולק לשטח עיקרי ולשטח שירות . שטח שרות נחשב מחסן, ממ"ד, מרתף, חניה, חדר הסקה, עליית גג וכדומה ( תלוי בתב"ע )הארנונא עבור שטח שירות נמוכה יותר.


האם יש חובה לבנות מרחב מוגן ( ממ"ד ) ?
חובה לבנות מרחב מוגן בכל בית חדש ובדרך כלל גם בהרחבת בית קיים.
שטח פנימי מינימלי 9 מ"ר. שטח הזיכוי של ממ"ד לצורך חישוב שטחים 12מ"ר ברוטו כולל הקירות. ניתן לבנות ממ"ד גדול יותר אבל הזיכוי לשטח שירות הוא רק עבור 12מ"ר , יתרת השטח תיחשב שטח עיקרי.עיקרי הגבלות טכניות : חלון אחד בלבד שגודלו מטר על מטר . דלת פלדה הנפתחת כלפי הדירה . ניתן לבנות ממ"ד גם בקומה שניה אבל לפחות 75% מהיקף הקירות חייבים לרדת עד ליסודות.

האם מרפסת נחשבת שטח בניה ?
מרפסת לא מקורה אינה נחשבת שטח בניה. מרפסת מקורה נחשבת בדרך כלל שטח שירות.

מה נחשב "מרתף " לענין התב"ע ?

שטח נחשב למרתף כאשר רובו שקוע באדמה ב-3 צדדים ,גובהו הפנימי 2.20 עד 2.50 מ' ( תלוי בתב"ע ).מרתף נחשב שטח שירות.

מהי חלוקת העבודה בין האדריכל למהנדס הבנין?

אדריכל מתכנן את כלל המבנה , החדרים והחללים השונים בהתאם לדרישות הלקוח ותנאים אחרים .מהנדס הבנין מתכנן את שלד הבטון והביסוס.

מהו "פאטיו"?

פאטיו הוא חצר פנימית שקירות המיבנה סוגרים עליה משלושה צדדים או יותר. היתרון הוא חצר שבה נישמרת הפרטיות כמעט לגמרי והיא למעשה ממש חדר בבית. הפאטיו גם נותן פיתרון לאיוורור ולכניסת אור לתוך הדירה בבתים דו משפחתיים או כאשר ישנה בעיה של פתיחת חלון רגיל.

מה עדיף חלון הזזה או חלון ציר?

באופן הכללי ניתן לחלק את החלונות ל-4 סוגים הנפוצים ביותר :
חלון הזזה כנף על כנף ,חלון הזזה לתוך כיס ,חלון ציר צד ,חלון ציר צד ותחתון "דריי-קיפ", לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות :
מבחינת אפשרות השימוש בחדר כאשר החלון פתוח , חלונות ההזזה הם הטובים ביותר. גם דריי קיפ יחסית בסדר כאשר הוא פתוח רק על הציר התחתון.מבחינת אפשרות של פתיחה חלקית ע"פ הצורך , חלונות ההזזה הם הטובים ביותר . גם כאן הדריי קיפ נותן אפשרות לפתיחה חלקית בלבד , ובמצב זה הוא גם מקובע ולא ניתן לפתוח אותו יותר מבחוץ.מבחינת האפשרות לפתיחה מלאה של איורור, חלון ההזזה לתוך כיס הוא הטוב ביותר.מבחינת האפשרות הנוחה לנקיון ,חלונות הציר הם הנוחים ביותר.מבחינת האטימה לרוח , חלונות הציר הם הטובים ביותר. חלון ההזזה לכיס הוא הגרוע ביותר בנקודה זו.


מה עדיף תריס גלילה או תריס הזזה ?

תריס הזזה מאפשר שליטה טובה בכמות האור הנכנס.הוא יכול להיות הזזה כנף על כנף או לתוך כיס בקיר.לתריס הזזה כנף על כנף חסרון בולט בכך שלא ניתן לפתוח אותו לחלוטין.גם תריס גלילה מאפשר שליטה חלקית בכמות האור אבל בצורה פחות טובה מאשר תריס הזזה.לתריס גלילה חסרון בולט בכך שהסגירה היא אנכית ולא אופקית.תריס גלילה מצריך ארגז תריס הפוגע באטימות לרוח.בתריס גלילה ישנה אפשרות לפתיחה חשמלית - מאוד נח במפתחים גדולים.
מהי "זכוכית בידודית"? ומהי זכוכית "טריפלקס" ?
זכוכית בידודית מורכבת משני משטחי זכוכית ובניהם מרווח אויר או גז הנותן בידוד טרמי טוב יחסית לזכוכית.ניתן לבצע זכוכית בידודית כמעט בכל סוגי החלונות ואף בפרופיל ברזל בלגי. ניתן להוסיף צלון פנימי מירווח שבין הזכוכיות.זכוכית" טריפלקס" עשויה 2 שכבות זכוכית וביניהם יריעה דביקה שתפקידה למנוע את התפוררות הזכוכית בעת שבירה.זכוכית טריפלקס טובה מאוד לבידוד רעשים
.

מה ההבדל בין בידוד לאיטום?
בידוד הוא הגנה טרמית מפני חום \ קור.ויש גם בידוד אקוסטי . איטום הוא הגנה מפני רטיבות.בידוד עושים על ידי צמר סלעים או צמר זכוכית או קלקר דחוס . לבידוד אקוסטי יש מגוון חומרים נוספים כגון עץ.איטום עושים על ידי יריעות ביטומניות או חומרים אחרים אטומים למים.

מהי "תקרה מונמכת"?
תקרה מונמכת קבועה כ- מתחת לתקרת הבטון .היא עשויה בדר"כ מלוחות גבס ומשמשת להעברת תעלות מיזוג אויר לחדרים השונים באופן אסטתי . ניתן להעביר בה גם מערכות שירות נוספות וכן לקבוע בה גופי תאורה שקועים ?

מהן תוכניות לביצוע?
תוכניות לביצוע היא התוכנית הכוללת של העיצוב הבית אנשי מקצוע כגון חשמלאי, אינסטלאטור, איש הגבס וכדומה. התוכניות הן המפרט לעיצוב הבית ולפי כל איש מקצוע יוכל לתמחר את השיפוץ. כך קל יותר לקבל הצעות מחיר מסודרות מבעלי מקצוע.

מה עדיף : "קבלן שלד" ו"קבלן גמר" או "קבלן מפתח"?
כמובן יותר נכון לעבוד מול קבלן מפתח שאחראי על כל הבניה. נושא התיאומים בין בעלי המלאכה הרבים הקשורים בבניה הוא כבד ביותר ודורש ידע וזמן רב . אבל כמובן שזה עולה יותר כסף מאשר בניה ע"י שכירת קבלנים שונים.
מהם הגורמים בהם יש להתחשב בתכנון המבנה הפנימי של הבית?
אני מאמין גדול בחובתו של המעצב לתרגם את החלומות לאורח החיים הספציפי של דיירי הבית, ושואף, כל העת, לתת ביטוי לשילוב מוצלח בין אסתטיקה לפונקציונאליות.לפיכך, תכנון פנים הדירה וחלליה יבוצע תוך שימת לב לנתונים כמו: מספר דיירי הבית, גיל הדיירים, אזורי המחיה המועדפים עליהם, הרגלים, דפוסים וצרכים מיוחדים (כמו נגישות, מקומות איחסון, אירוח וכו').


כיצד מחליט הלקוח על חלוקת התקציב?
בראשית פרויקט בניה צריך להתקיים דיון עם המעצב שמטרתו למצות באופן אופטימאלי את התקציב כך שהלקוח יוכל להגשים את מה שהוא מגדיר כ"בית חלומותיו". במרבית המקרים התקציב איננו מאפשר יישום כל החלומות וזה המקום ליצור סדר עדיפויות פרוגרסיבי. יהיו אלמנטים שהביצוע שלהם לא יסבול דיחוי, כגון אריחים או אלומיניום בחלונות, בעוד הביצוע של אלמנטים אחרים יידחה לעתיד.